Podsumowanie GARDENII

Podsumowanie GARDENII

Podsumowanie Gardenia 2013

Cykl wykładów ZIELONE EDUKARIUM podzielony był na dwa dni, zróżnicowane tematycznie.

gardenia_1WODA W OGRODZIE – ten cykl rozpoczęła Małgorzata Bogusławska (autorka książki „Ogrody wodne”) wykładem „Jak zaprojektować oczko wodne”. Właściwy wybór miejsca, określenie wielkości lustra wody, głębokości, sposób wykończenia brzegów zbiornika – tu nie ma miejsca na przypadkowe działanie.

Fontanny, dobór pomp, filtracja wody (Jacek Kopeć), wybór i zastosowanie roślin do różnych zbiorników wodnych,a także „pływające wyspy” (Krzysztof Grzegorczyk) to tematy dotyczące budowy ogrodów wodnych.

Inne zagadnienia dotyczą odprowadzenia i zagospodarowania wód opadowych – co z nimi zrobić podpowiadali Wojciech Ginter i Paweł Kożuchowski.

POMYSŁ NA OGRÓD – mozaika z kamienia naturalnego. O sposobach wykonywania i zastosowaniu tego typu dekoracji w ogrodzie opowiedziała Małgorzata Tylec z Krakowa

Wiklina – żywa architektura.Tak Paulina Adamska-Malesza określa instalacje wykonywane przez nią i kolegów ze stowarzyszenia SERFENTA. Podczas GARDENII można było spróbować sił w wyplataniu oraz dowiedzieć się, jak wykorzystać wiklinę w tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach ogrodowych.

Zbigniew Pachulski (autor książki „Mała architektura ogrodowa”) zachęcał do stworzenia w ogrodzie miejsc aktywnego wypoczynku i zabawy dla dorosłych i dla dzieci. Kąpiel w bani, wędzarnia czy ogrodowa kuchnia, lodowisko, meksykańskie piecyki to rozwiązania nie tylko dla wybrańców.